ثبت ۳۳۱ مورد گاز گرفتگی ناشی از حمله حیوانات در صومعه سرا – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان /// الهه فاخته

به گزارش خبرنگار مهر، داوود توفیقی بعد از ظهر دوشنبه در جلسه کارگروه کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری که در فرمانداری شهرستان صومعه سرا برگزار شد به اهمیت توجه به جمع آوری سگ‌های ولگرد اشاره و اظهار کرد: بحث جمع آوری سگ‌های ولگرد دارای شیوه نامه و دستور العمل است و باید بر اساس دستور العمل این موضوع پیگیری شود.

توفیقی با اشاره به اینکه حضور سگ‌های ولگرد نه تنها چهره زشتی به شهرها داده بلکه از لحاظ بهداشتی و امنیتی نیز خطر آفرین است، گفت: بیشترین پیگیری ما در مورد حیواناتی است که ناقل بیماری هستند.

وی با بیان اینکه در شیوه نامه‌ها و دستور العمل‌ها صراحتاً به نحوه برخورد و جمع آوری سگ‌های ولگرد اشاره شده است، تصریح کرد: باید بر اساس این شیوه نامه که جامع و کامل است نسبت به جمع آوری سگ‌های ولگرد اقدام کنیم.

توفیقی در ادامه با اشاره به اینکه آمار ارائه شده از سوی شبکه بهداشت و درمان شهرستان صومعه سرا درباره حیوانات ناقل بیماری نگران کننده است، افزود: عدم توجه به موضوع جمع آوری سگ های ولگرد تبعات بسیاری به ویژه برای مسئولان و متولی امر دارد.

وی با بیان اینکه در قانون جمع آوری سگ‌های ولگرد بر عهده شهرداری ها است که در صورت بروز هر حادثه‌ای این ارگان مقصر بوده و باید پاسخگو باشند، گفت: در سال گذشته براساس آمارهای اعلام شده ۳۳۱ مورد گاز گرفتگی توسط حیوانات گزارش شده است.

معاون فرماندار صومعه سرا تصریح کرد: از این تعداد ۲۴۰ مورد از سوی سگ‌های دارای صاحب بوده و ۲۷ مورد نیز توسط سگ‌های ولگرد انجام شده است.

وی با تأکید بر اینکه دستگاه های متولی و نظارتی همانند محیط زیست و اجرایی همانند شهرداری، دهیاری‌ها و بخشداران باید به صورت جدی و بر اساس دستورالعمل و قانون نسبت به جمع آوری سگ‌های ولگرد اقدام کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *