پایش وضعیت بیش از ۳۰ میلیون نفر در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان /// الهه فاخته

به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی عصر پنج شنبه در جریان سفر یک روزه خود به استان مرکزی در فرمانداری محلات با اشاره به اجرای طرح ملی بسیج کنترل فشار خون در کشور اظهار داشت: شهرستان محلات در اجرای این طرح یکی از بهترین وضعیت ها را دارا بوده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: با توجه به وجود یکصد هزار مرگ در سال به دلیل فشار خون، سکته های مغزی و نارسایی کلیه در کشور، با وجود افزایش ۱۰ برابری دستگاه های دیالیز، همچنان با کمبود مواجه هستیم.

وی ادامه داد: متاسفانه ۳۰ درصد از افراد مبتلا به فشار خون تا زمانی که به این بیماری ها مبتلا نشوند از بیماری خود اطلاعی ندارند و به نحوی یک بیماری خاموش محسوب می شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: در مرحله دوم طرح تحول سلامت، تقدم پیشگیری بر درمان به ویژه درمان بیماران سرپایی در دستور کار است تا بتوان امراض بیماران را در اولین مراحل تشخیص داد و با شیوه مناسب درمان کرد.

نمکی گفت: در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون، شناسایی نزدیک به ۲۰ میلیون جمعیت ۳۰ الی ۷۰ سال دارای فشار خون انتظار می رفت که به آمار ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر دست پیدا کردیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطر نشان کرد: از این میزان دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از بیماری خود اطلاعی نداشتند و ۱۰ میلیون مرحله در قبل از بیماری فشار خون شناسایی شدند که می توان با آموزش در میزان مصرف نمک، تجویز دارو و تغذیه مناسب، آنان را از ابتلا به نارسایی کلیه و فشار خون در آینده نجات داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *