زمان لازم برای ثبت شرکت چقدر است

یکی از سئوالات همیشگی علاقمندان به ثبت شرکت و موسسات غیر تجاری مدت زمان ثبت یک شرکت همچنین مراحل ثبت یک شرکت می باشد. شرکت های تعریف شده در قانون تجارت ایران هر کدام دارای سلسله قوانین و مقررات منحصر به خود بوده و برای ثبت هر یک از انها باید مطابق با این دستورالعمل ها و قوانین عمل شود.

اما در کل می توان اساس ثبت یک شرکت را یکسان دانست. خارج از تفاوت های مختلفی که هر یک از شرکت ها با هم دارند اما مراحل ثبت شرکت ها تا حدود زیادی مشابه به همدیگر می باشند.

برای ثبت شرکت ابتدا باید موضوع و فعالیت شرکت را مشخص نمایید که این موضوع کاملا بسته به نظر و تخصص شما خواهد داشت. پس از ان باید با توجه به نوع شرکت شرکا و یا سهامداران خود را مشخص نمایید. این موضوع نیز می تواند بسته به نوع و تعداد شرکا متفاوت باشد و نمی توان زمان مشخصی برای این موضوع اعلام کرد. اگر شما شرکای خود را تعیین کرده باشید اصلا زمان برای این بند مطرح نخواهد بود.

فرایند صدور وکالتنامه برای وکلای این موسسه نهایتا 3 روز کاری زمان بر خواهد بود. ترجیحا اگر شناخت کافی به مسائل حقوقی ندارید و یا مراحل ثبت شرکت را به خوبی نمی شناسید خودتان اقدام به ثبت شرکت نکنید.

عقد قرارداد اولیه و یا توافقنامه اولیه برای شراکت بین شرکا و موسسین بسیار ضروری است. این موضوع توسط کارشناسان این حوزه ظرف مدت نهایتا یک هفته اماده و به امضا همه موسسین و شرکا خواهد رسید. پس از ایجاد این توافقنامه باید نامی برای شرکت انتخاب کنید.

تعیین نام بر اساس اصول قانونی و متناسب با ایین نامه تعیین نام باید صورت بگیرد. نام مرتبط باید سه سیلابه و با استفاده از حروف و عبارت فارسی و با شرایط خاص باشد. از این رو انتخاب نام زمان خاصی نیاز ندارد و از همان ابتدا و قبل از اغاز به فرایند ثبت شرکت می توانید نام شرکت خود را در نظر بگیرید. برای این منظور 5 نام به ترتیب اولویت باید در نظر داشته باشید. دریافت فرم تعیین نام از واحد تعیین نام و تکمیل و ارائه ان به این اداره نهایتا یک روز تا دو روزه انجام شدنی است ولی منوط به اینکه حتما نام را از قبل در نظر گرفته باشید. در صورتیکه نام پذیرفته نشود باید با توجه به اعلامیه تغییر نام ، نام های دیگری را در زمان های تعیین شده اعلام نمایید. به همین دلیل باید در انتخاب نام با مهارت عمل کنید و قبل از تکمیل فرم نام های مورد نظر خود را استعلام کنید. این مهم را موسسات حقوقی ثبت بهتر می توانند انجام دهند زیرا اغلب دسترسی به سایت اداره ثبت شرکت ها و روزنامه رسمی شرکت را بصورت به روز شده در اختیار دارند.

پس از تعیین نام باید اطهارنامه و اساسنامه و یا شرکتنامه تهیه شود. این مستندات بسیار اهمیت دارند از این رو باید با دقت تهیه شده و همه اصول مورد نیاز شرکت در انها رعایت شود. به همین دلیل نیازی به عجله برای تهیه این مستندات نباید باشد. اگر تهیه این مستندات توسط موسسات حقوقی اشنا به شرایط شرکت ها تهیه شود زمان دو هفته ای را باید برای انها در نظر گرفت.

سایر مستندات مورد نیاز شرکت مانند مدارک شناسایی ، گواهی سوء پیشینه، گواهی حساب بانکی و سپرده گذاری در ان و… را نیز باید در زمان دو تا سه هفته اماده نمود. به این دلیل که ابتدا ثبت نام شرکت در سایت اداره ثبت شرکت ها انجام می شود و در صورت تایید باید در مدت زمان تعیین شده این مدارک ارسال شوند.

پس از تهیه این مدارم باید مدارک و مستندات در زمان مشخص به اداره ثبت شرکت ها ارسال شود. در نظر داشته باشید که در دو مرحله این مستندات بررسی می شوند. مرحله اول زمانی است که این مستندات در سایت اداره ثبت شرکت ها اپلود شده و کارشناسان این اداره ظرف مدت 15 تا 30 روز کاری به این موارد رسیدگی و نتیجه را اعلام می کنند و مرحله دوم پس از تایید این مستندات می باشدکه باید مدارک ارائه شده در نسخه های اصلی برای اداره ثبت شرکت ها ارسال شود و کارشناسان این اداره مدارک ارائه شده را برابر با اصل و مدارک اپلود شده در سایت بکنند که این موضوع نهایتا در یک هفته عملی خواهد شد.

مدارک تایید شده برای واحد ثبت شرکت ارسال می شود و شرکت ثبت خواهد شد . این مرحله حدودا سه روز زمان خواهد برد. اگر همه موارد درست پیش برود شما می توانید شرکت ثبت شده را در روزنامه رسمی و یک روزنامه کثیر الانتشار اگهی کنید. در این اگهی که پیش نویس ان توسط خود کارشناسان اداره ثبت شرکت ها اماده می شود خلاصه ای از شرکت و موسسین و مدیران و بازرسین شرکت به همراه شماره ثبت و کد اقتصادی درج خواهد شد. این موضوع باید بین 17 تا 21 روز زمان ببرد.

اما این پایان کار نیست شما باید برای اینکه بتوانید فعالیت رسمی و قانونی داشته باشید در اداره مالیات ثبت نام و شماره مالیاتی خود که همان کد اقتصادی می باشد را دریافت نموده و دفاتر پلمپ مالیاتی را برای درج صورت خلاصه وضعیت خرید و فروش شرکت به منظور بررسی و تعیین مالیات در ان درج کنید. این پروسه نیز اگر به خوبی انجام شود حدود 2 هفته زمان نیاز خواهد داشت.

در نهایت شرکت با تمام قوانین و مقررات مورد نیاز ثبت شده و شما می توانید فعالیت خود را اغاز نمایید. انچه که در این موضوع مهم است زمان ثبت شرکت می باشد که اگر توسط کارشناسان و متخصصین ثبت شرکت مانند موسسه حقوقی ثبت شرکت و ثبت برند انجام شود در زمانی حدود یک ماه و نیم تا دو ماه و با تضمین عملکرد بدون نقص و با رعایت تمامی جوانب حقوقی و قانونی می باشد ولی اگر توسط خودتان و یا افراد نا بلد انجام شود حداقل سه تا چهار ماه به طول خواهد انجامید ضمن اینکه ممکن است مشکلات قانونی و حقوقی پیش بینی نشده ای هم برای شما به وجود بیاید.

بنابر این به نظر می رسد با توجه به اهمیت حقوقی شرکت و زمان ثبت شرکت بهترین راه برای ثبت شرکت توسط متخصصین و موسسات حقوقی ذی صلاح این حوزه باشد. ضمن اینکه در زمان و هزینه شما صرفه جویی خواهد شد به خوبی به شرایط شرکت خود نیز اعتماد خواهید داشت.

درباره ی kejdhury80

مطلب پیشنهادی

مزایای ثبت شرکت

آیا به دنبال پیشرفت و درامد های عالی در کسب و کار خود هستید؟ ایا …